Czy wiecie, że w czerwcu 2024 minęło 50 lat od zeskanowania pierwszego kodu kreskowego? To przełomowe wydarzenie zrewolucjonizowało gospodarkę i całkowicie odmieniło sposób, w jaki robimy zakupy. Dzięki kodom kreskowym każdy produkt zyskał swojego cyfrowego odpowiednika, co umożliwiło szybki dostęp do wielu kluczowych informacji, takich jak cena i stan magazynowy.
Dlaczego o tym wspominamy? Oto dwa ważne powody:
Pionierzy technologii w Polsce!
Jesteśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, która rozpoczęła identyfikację towarową swoich produktów przy użyciu kodów kreskowych! Miało to miejsce we wrześniu 1995 roku i dotyczyło początkowo kilkudziesięciu produktów. Obecnie w naszych zasobach występuje ponad 2000 kodów kreskowych.
Nadchodzi nowa era – kody kreskowe 2D!
Tradycyjny kod kreskowy ma swoje ograniczenia, a konsumentom coraz bardziej zależy na szybkim dostępie do szerszej ilości informacji o produkcie. Wprowadzenie kodów QR ze standardami GS1 (międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi) otworzy drzwi do nowego wymiaru zakupów – w jednym kodzie znajdziemy takie informacje jak instrukcja obsługi, certyfikaty, alergeny i wiele innych. To umożliwi podejmowanie bardziej świadomych decyzji zakupowych. Możliwość odczytu kodów 2D w kasach zaplanowana jest na rok 2027, choć standardowy kod kreskowy zostanie z nami jeszcze zapewne na długo.
Jakie dane zawiera kod kreskowy?
Kod kreskowy składa się z szeregu cyfr, z których każda ma swoje znaczenie. Oto, jak to wygląda:
- Pierwsze 3 cyfry oznaczają kraj pochodzenia produktu – np. 590 to kod Polski.
- Kolejne 4-6 cyfr oznaczają kod producenta, przyznawany przez organizację GS1 –3479 to BEFASZCZOT.
- Następne 5 cyfr to kod produktu, unikalny dla danego producenta.
- Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, używana do weryfikacji poprawności odczytu kodu.
Dokonuj świadomych zakupów – wspieraj polskich producentów!
Dokonując wyboru produktu, wybieraj te wyprodukowane w Polsce z prefiksem 590. Dzięki temu wspierasz lokalną gospodarkę, pomagasz tworzyć miejsca pracy i przyczyniasz się do zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Wspieranie polskich producentów to inwestycja w naszą wspólną przyszłość i lokalne społeczności.