W 2021 roku mija 145 lat, odkąd bracia Albert i Erich Sennewaldt założyli w Białej koło Bielska fabrykę szczotek pod nazwą „Gebruder Sennewaldt”. Jesteśmy niezmiernie dumni, że mimo upływu tylu lat oraz różnych kolei losu – zarówno samej fabryki, jak i mieszkańców Bielska i Białej – kontynuujemy spuściznę naszych poprzedników. Befaszczot jest najstarszym zakładem produkcyjnym w Bielsku-Białej stale wytwarzającym te same wyroby.
Befaszczot – partnerstwo inspirowane historią
Niejednokrotnie przechodząc przez tereny fabryki doceniamy kunszt, wiedzę i zaangażowanie pracowników, którzy kładli podwaliny pod obecny wygląd i zaawansowanie technologiczne fabryki. Do dziś korzystamy z rysunków technicznych szczotek, stworzonych jeszcze w latach 30. XX wieku. Już szóste pokolenie realizuje cele tak mocno zakorzenione w naszej mentalności, a zapisane w sentencji autorstwa Alberta Sennewaltdta: „Towar bez Zarzutu – Staranne Wykonanie – Niskie Ceny”. Obecne motto naszej działalności, „Partnerstwo inspirowane historią”, stale przypomina nam o naszym najcenniejszym kapitale – doświadczeniu.
Befaszczot w lokalnej społeczności
W tym roku mija również 45 lat od momentu, gdy fabryka rozpoczęła zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Niektórzy z pracowników pamiętających to wydarzenie pracują w fabryce po dziś dzień. Status firmy Befaszczot jako zakładu pracy chronionej jest częścią naszej misji, za którą uznajemy pomoc ludziom z niepełnosprawnościami lub chorobami z terenu naszego miasta i okolic poprzez tworzenie dla nich miejsc pracy i rehabilitację zawodową.
Idzie nowe
Wrzesień 2021 to miesiąc, w którym celebrujemy naszą 145. rocznicę. To znakomita okazja do wspomnień, podsumowań, ale i snucia planów na przyszłość. Bogata historia firmy Befaszczot zostanie zaprezentowana na fotografiach: w komunikacji wizualnej firmy pojawią się zdjęcia naszych historycznych zabudowań, maszyn, rysunków technicznych i katalogów produktowych sprzed lat. Pracownicy będą mieli okazję do wymiany wspomnień podczas symbolicznych obchodów rocznicy.
Więcej na temat naszej historii dowiesz się tutaj.
Źródła zdjęć: zbiory własne, Archiwum Państwowe, beskidia.pl