BEFASZCZOTPOŁOŻENIE ZAKŁADU I JEGO OBIEKTY.

Spółdzielnia od jej założenia w 1876 roku mieści się w Bielsku-Białej w granicach ulic Paderewskiego, Legionów, Komorowickiej i Piłsudskiego. W skład lokalny Spółdzielni wchodzi ponadto budynek przy ulicy Szkolnej nr 14, po byłej firmie "SANAX" - przejęty 22.09.1950 roku. Główna siedziba zakładu wraz z administracją znajdują się przy ulicy Paderewskiego 7. Około 50% substancji budowlanej powstała przed II wojną światową.

Druga część posiadanych przez Spółdzielnię budynków i pomieszczeń to efekty dynamicznej rozbudowy Zakładu po II wojnie światowej. Wybudowane przed II wojną światową budynki były kilkakrotnie remontowane i modernizowane do potrzeb produkcyjnych Spółdzielni. W okresie od 1946 do 1999 roku dokonano całkowitej modernizacji budynków i pomieszczeń: węzła cieplnego wraz z szatnią i pomieszczeniem sortowni, pędzli pierścieniowych, obcinalni i wtłaczalni, ślusarni, magazynu drewienek, administracji, kontroli jakości.
W tym okresie na terenie zakładu w Bielsku-Białej wybudowano: budynek sortowni, wiatę garażową, budynek nakładztwa i Głównego Mechanika, suszarnię drewna przy ulicy Komorowickiej, kiosk zakładowy wraz z portiernią, cztery wiaty stalowe, przewiązkę dwukondygnacyjną między budynkami.

ZAPLECZE TECHNICZNE.

W początkowym okresie firma "BRACIA SENNEWALDT" miała nie tylko skromne zabudowania, była również skąpo wyposażona w maszyny. Przełomowym okresem w tym względzie jest rok 1893, w którym powiększono fabrykę i uruchomiono w niej warsztaty do budowy maszyn dla przemysłu szczotkarskiego. Około 1913 r. zaznaczył się dalszy postęp w zakresie wprowadzania większej ilości maszyn. Przykładem może tu być oddział Obróbki Drewna na którym zainstalowano: dwie gryzarki, dwie piły taśmowe, dwie piły tarczowe, trzy ręczne tokarki, dwie maszyny do produkcji szczotek do zębów, maszynę do produkcji szczotek do ubrań, oraz maszynę do produkcji szczotek do włosów. Powstał wówczas warsztat remontowy i stolarski.

W okresie okupacji park maszynowy uległ dewastacji. Bezpośrednio po wojnie maszyny i urządzenia były przestarzałe i brak było do nich części zamiennych oraz odpowiednich narzędzi. Stopniowo rozpoczęto wymieniać stare maszyny i urządzenia na nowe, ale postęp w tym względzie nastąpił w połowie lat sześćdziesiątych po wymianie napędu maszyn z pasów transmisyjnych na indywidualny napęd maszyn silnikami elektrycznymi. Sprowadzono wówczas szereg automatów, półautomatów do produkcji szczotek galanteryjnych i innych maszyn specjalistycznych na przykład do produkcji szczotek do zębów, szczotek gospodarczych, mioteł, zmiotek itp.

Największy postęp we wprowadzeniu nowego zaplecza technicznego w historii zakładu datuje się na lata 1976 - 1998. W latach tych oddano do użytku nowy zakład Obróbki Drewna w Kozach z pełnym zapleczem socjalnym i wyposażeniem technicznym. Modernizując zakład w Bielsku zakupiono szereg maszyn i urządzeń, które wpłynęły na wzrost wydajności pracy, jakość produkowanych wyrobów, a równocześnie zmniejszyły uciążliwość pracy. Mając na uwadze specyficzne warunki pracy prawie wszystkie maszyny i urządzenia zostały dostosowane do potrzeb i możliwości pracy zatrudnionych inwalidów. Poprawa warunków bezpieczeństwa i higieny pracy nie ograniczała się tylko do zakupu nowych urządzeń, lecz poprzez szereg działań służb remontowych (jak m. innymi tworzenie indywidualnych wyciągów stanowiskowych, instalowania oświetlenia przy stanowiskach pracy, uruchomieniu windy itp.), dostosowano warunki pracy tak, że obecnie w Spółdzielni nie występują stanowiska szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia. Aby produkcja mogła biec rytmicznie, a maszyny wykorzystywane były w sposób zadawalający, rozwinięto zaplecze techniczne służb remontowych uzbrajając je równocześnie w szereg niezbędnych maszyn i urządzeń. Wyposażono warsztaty remontowe między innymi w nowoczesne frezarki, tokarki, wiertarki stołowe i inne urządzenia. W celu zmniejszenia uciążliwości pracy wprowadzono wózki widłowe i wysięgniki elektryczne. Powyższe przykłady świadczą o tym jak dużą wagę Spółdzielnia przedkłada do postawienia zakładu nie tylko w czołówce krajowej branży szczotkarsko-pędzlarskiej, ale również przodującego zakładu rehabilitacyjnego.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Posiadając tak znaczne zaplecze techniczne oraz zaangażowaną załogę możliwe było osiągnięcie efektów produkcyjnych i finansowych, które stawiają naszą Spółdzielnię na czele branży szczotkarsko-pędzlarskiej w kraju. Spółdzielnia produkuje obecnie ponad 10 mln. sztuk wyrobów w około 750 asortymentach. Na uwagę zasługuje fakt, że dopiero w okresie ostatniego dziesięciolecia tj.: w latach 1976 - 1986 Spółdzielnia uzyskuje największą dynamikę produkcji. Fakt ten bezpośredni jest związany z przejściem zakładu do Spółdzielczości Inwalidzkiej i zmianami w organizacji zarządzania. Należy zwrócić uwagę, że lata 1980 - 1992 nie są okresem najłatwiejszym w życiu Spółdzielni. Na sytuację tą złożyły się: ogólna sytuacja zaopatrzeniowa kraju, kryzys społeczno-polityczny, oraz duża fluktuacja kadr. Mimo tych trudności Spółdzielnia z roku na rok zwiększała ilościowo, a nie tylko wartościowo produkcję. Dynamikę przyrostu na jednego zatrudnionego jaką uzyskała Spółdzielnia w latach 1981 - 1999 nie może poszczycić się zbyt wiele przedsiębiorstw. Osiągnięta ona została dzięki poprawie organizacji pracy a także sumiennemu wykonywaniu obowiązków przez wszystkich członków i pracowników. Nawet w najtrudniejszych latach nie zanotowano spadku produkcji. Jedynie eksport miał tendencje zniżkowe. Spółdzielnia co roku wprowadza nowe uruchomienia, dostosowując produkcję do stale rosnących wymagań rynku krajowego jak i eksportu. Na gamę produkowanych obecnie wyrobów składają się:

 • szczotki gospodarcze: szczotki do zamiatania, zmiotki, szczotki do połysku, do błota, do ubrań, do czyszczenia zwierząt, szczotki do szorowania, do zamiatania ulic, do mycia samochodów, komplety do ubrań, szczotki do kapeluszy, szczotki do dywanów, szczotki do sufitów, do butelek, szczotki do naczyń, do ciast,
 • szczotki kosmetyczne: pędzle do golenia, szczotki do włosów, do ciała, do sauny, do rąk, szczoteczki do zębów, szczotki lekarskie,
 • narzędzia malarskie: pędzle skuwkowe, pierścieniowe, płaskie, akrylowe, do kaloryferów, ławkowce smolne i wtłaczane, pędzle do nakrapiania, szczotki druciane, wyciory do pieców, szczotki kominiarskie, wiadra malarskie, folia malarska, euromale, wałki malarskie: futrzane, poliuretanowe, flockowe, do sufitów, gąbkowe, perlonowe, malerstreif, girpant, strukturalne, welurowe, sznurkowe, ze skóry jagnięcia, pędzle szkolne, do pasków, szczotki do tapet,
 • narzędzia budowlane: pace tynkarskie styropianowe, z tworzywa sztucznego, ze stali nierdzewnej, kielnie trójkątne i trapezowe, kielnie do spoin, kasty i pojemniki budowlane, mieszalniki do farb, łaty tynkarskie i inne,
 • galanteria hotelowa: pantofle, igielniki, mydełka jednorazowe, szampony, torby, zapałki reklamowe, kubki, szpadki i inne.

Na indywidualne zapotrzebowania Spółdzielnia produkuje szczotki do myjni samochodowych, do sokowirówek, do czyszczarek, do mycia konwi i szereg innych asortymentów.


Lata 1976-2000Zdjęcia

Szczotki różne
kije do szczotek
Szczotki do obuwia i błota
Szczotki do zwierząt
Szczotki do ubrań
Szczotki do szorowania
Szczotki do zamiatania
Szczotki do mycia wanien i WC
Szczotki kuchenne
Szczotki do szorowania ręcznego
Szczotki do szorowania na kij
Szczotki do zamiatania
Szczotki do zamiatania
Szczotki do zamiatania
Szczotki kuchenne
Szczotki kuchenne
Szczotki kuchenne
Szcoztki kosmetyczne - Pędzle do golenia
Szczotki kosmetyczne - szczoteczki do zebów
Szczotki do włosów
Szczotki do ciała, pumeksy
Szczotki do mycia rąk
Zestawy malarskie, pędzle akcesoria
Pędzle, euromale
Pędzle, narzedzia, inne akcesoria
Pędzle ławkowce
Pędzle owalne
Pędzle okrągłe
Pędzle płaskie
Pędzle plastikowe
Pędzle kątowe
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - wałki i gąbki
Narzędzia malarskie - szczotki druciane
Narzędzia malarskie - inne szczotki
Szpachle malarskie
Szpachle inne
Pędzle angielskie - w zestawach
Pędzle angielskie - A B Lux
Pędzle angielskie - B standard
Pędzle angielskie - castor
Pędzle angielskie - dwukomponentowe
Pędzle angielskie - kryte blachą
Pędzle angielskie do akrylu
Pędzle seria pro - pierœcieniowe
Pędzle seria pro - płaskie
Pędzle seria pro - do akrylu i farb wodnych
Pędzle seria pro - angielskie></A></TD>
    </TR>
    <TR>
        <TD>
            <A HREF=Pędzle seria pro - kaloryferowe
Inne narzędzia budowlane
Budowlane - pace styropianowe
Budowlane - pace z tworzywa
Budowlane - pace ze stali nierdzewnej
Budowlane - kielnie do spoin
Budowlane - kielnie trójkątne
Budowlane - kielnie trapezowe
Budowlane - kasy i pojemniki
Budowlane - wiadra budowlane
Budowlane - mieszalniki
Budowlane - zdzieraki
Hotelowe - balsamy,płyny, szampony
Hotelowe - mydełka
Hotelowe - pałeczki, waciki, płatki
Czepki kąpielowe
Pantofle
Rękawice ochronne
Opakowania
Torby
Igielniki
Szpadki, mieszadełka
Zapałki reklamowe
Galanteria hotelowa - inne